fp4Kontakt os:

Log på

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Interviews og beretninger

Guide til frivilligt arbejde: Når du modtager offentlige ydelser

Guide til frivilligt arbejde: Når du modtager offentlige ydelser

Guide til frivilligt arbejde: Når du modtager offentlige ydelser Udfører du frivilligt arbejde...

Her er oplægget fra vores fundraising kursus med Steen K. Thomsen.

Her er oplægget fra vores fundraising kursus med Steen K. Thomsen.

Mandag d. 1 oktober havde vi i Frivillig Center Kerteminde Kommune kursus i Fundraising i...

Mandag den 1. oktober holdt Frivilligcenter Kerteminde Kommune et fundraising kursus for vores foreninger.

Mandag den 1. oktober holdt Frivilligcenter Kerteminde Kommune et fundraising kursus for vores foreninger.

Der var omkring 40 der havde tilmeldt sig, og de fik alle en fantastisk aften  Fundraiser...

Foredrag i fundraising på Frivilligcenter Kerteminde Kommune.

Foredrag i fundraising på Frivilligcenter Kerteminde Kommune.

Foredrag i fundraising påFrivilligcenter Kerteminde...

 • Guide til frivilligt arbejde: Når du modtager offentlige ydelser

  Guide til frivilligt arbejde: Når du modtager offentlige ydelser

  tirsdag, 23. oktober 2018 12:56
 • Her er oplægget fra vores fundraising kursus med Steen K. Thomsen.

  Her er oplægget fra vores fundraising kursus med Steen K. Thomsen.

  torsdag, 11. oktober 2018 10:07
 • Mandag den 1. oktober holdt Frivilligcenter Kerteminde Kommune et fundraising kursus for vores foreninger.

  Mandag den 1. oktober holdt Frivilligcenter Kerteminde Kommune et fundraising kursus for vores...

  fredag, 5. oktober 2018 10:32
 • Foredrag i fundraising på Frivilligcenter Kerteminde Kommune.

  Foredrag i fundraising på Frivilligcenter Kerteminde Kommune.

  torsdag, 13. september 2018 10:49
 • Frivillig i Knudepunktet for et tættere samarbejde mellem foreninger og kommune om børn unge og familie

  Frivillig i Knudepunktet for et tættere samarbejde mellem foreninger og kommune om børn unge og...

  torsdag, 13. september 2018 10:46

Månedens forening

Pressemeddelse.

Månedens forening i November Frivilligcenter Kerteminde Kommune. 

SENIORHØJSKOLEN I KERTEMINDE


Seniorhøjskolen i Kerteminde startede 1. januar 1995, og har således mere end 20 år på bagen. De første 3 år blev foreningen ledet af et brugerråd, inden man fik organiseret sig med en demokratisk bestyrelse. Bestyrelsen består i dag af 6 personer + den daglige leder, og jeg har hidkaldt formand Helen B. Lund, sekretær Annie Lindekilde samt daglig leder Lisbeth Jensen til en snak om livets gang i højskolen.

Sæsonen starter først i januar og slutter ultimo november. Der er tale om 2 semestre, og i hvert semester afholdes der 12 møder, hvoraf de to af møderne som regel er ud af huset.

                        seniorhøj1

Til daglig holder Seniorhøjskolen til i Kulturhus Fjorden, hvor man flyttede til for 1 år siden.

- Det har været fantastisk at flytte til Kulturhus Fjorden. Vi har 60 medlemmer af foreningen, og det er det højeste jeg kan huske i min tid, siger formand Helen Lund. Vi har dejlig meget plads, og netop en af gevinsterne ved at flytte var muligheden for flere medlemmer, og det er lykkedes, slutter Helen Lund.

- Jeg har som daglig leder ansvaret for vore foredrag, og det er min vurdering af mange af vore medlemmer kigger på indholdet af vore foredrag før de beslutter sig for et medlemskab. Jeg har haft fornøjelsen i mere end 4 år, og synes nu at tiden er inde til at en anden tager over her, og ser det med nye øjne, siger Lisbeth Jensen. Afløseren er fundet – nemlig Elisabeth Møller Løye.

- Vores medlemmer fordeler sig med ca. 2/3 kvinder og 1/3 mænd. Vi har haft mere end 800 foredragsholdere, og tæt på 2000 medlemmer har været igennem højskolen. Vi slutter hvert semester med en fest, hvor alle får opgaver og bidrager til underholdning, siger sekretær Annie Lindekilde.

                        seniorhøj2

For Annie og Lisbeth har seniorhøjskolen været en fantastisk måde at få fællesskab og nye netværk, idet de begge er flyttet til Kerteminde inden for de sidste 5 år. For den garvede Kerteminder Helen Lund er budskabet det samme. Jeg får så megen glæde og inspiration til vore møder, og det er fantastisk at møde alle de dejlige mennesker, udtrykker hun.


Jens Gantriis

 fckl